Намалението на тарифите и отпушването на износа ще са за наша сметка, опасяват се индустриалците
Кабинетът е изправен пред свръхтрудна задача.Да намери баланса между вдигането на доходите и намаляването на сметките на хората, а от друга страна, това да не стане изцяло на гърба на бизнеса. Предприемачите вече скочиха срещу предвидените законови промени, които ще доведат до 5% намаление на еленергията, както и срещу намерението за вдигане на минималната заплата.
Бизнесът скочи срещу готвените промени в Закона за енергетиката, които се очаква да свалят цените на тока за битовите абонати с 5%. Мотивите са, че намалението ще бъде за сметка на индустрията. Няколко браншови съюза от едрия бизнес се обединиха в обща декларация, в която призовават президента Росен Плевнелиев да наложи вето върху предстоящите изменения в закона. Декларацията, подписана от Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), Българска асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) и Българска минно-геоложка камара (БМГК), е изпратена и до председателя на Народното събрание Михаил Миков, премиера Пламен Орешарски, министъра на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев, председателя на Комисията по енергетика Рамадан Аталай, главния прокурор Сотир Цацаров и в копие до Огнян Златев, ръководител на Представителството на ЕК в България. „Ръководствата на браншовите сдружения в базовата индустрия изразяват своята сериозна тревога по отношение на прибързаните и погрешни стъпки на Народното събрание и на Министерския съвет за разрешаване на наслоените дълбоки и тежки проблеми в българската енергетика. В предлаганите решения намираме и мотиви, които застрашават сигурността и конкурентоспособността за развитие на българската индустрия и енергетика, икономика и общество“, пише в документа. Посочва се, че към индустрията се прехвърля цялата тежест от 5-процентно намаляване на цените на тока за бита и облекчаването на износа на енергия с изваждането на добавките за зелена и кафява енергия и за невъзстановяеми разходи от таксата за пренос. „Резултатът от тези намерения ще бъде ускорена деиндустриализация на страната, фалит на останалите малко на брой големи индустриални предприятия, свиване на приходите в бюджета и на износа, нова вълна безработица“, пише още в декларацията. Затова трите браншови организации призовават президента Плевнелиев да наложи вето върху предстоящите промени в закона. БФИЕК, БАМИ и БМГК обосновават предложението си и с липсата на каквито и да било оценки за икономическия и социален ефект от готвените нормативни изменения както и че при съставянето им вносителите изобщо не са се съобразили с препоръките на международните институции, одитирали българската енергетика по молба на служебното правителство.
В същото време от „Мини Марица-изток“ предупредиха, че до седмица може да излязат на протести. Това ще стане, ако не бъдат решени проблемите в най-голямата държавна въгледобивна компания, каза председателят на миньорския синдикат в КНСБ Валентин Вълчев. Служителите на „Мини Марица-изток“ настояват да бъде решен проблемът с цената на въглищата, която се потиска още от 2009 г. насам. Заради това предприятието вече е натрупало загуби от 37-38 млн. лв., и то само за първите 5 месеца на 2013 г. Реално „Мини Марица-изток“ се намират в технически фалит, казва още Вълчев. Той предупреди, че подобни действия ще повлекат след себе си и други добивни предприятия.
Кристиан Костурков
Цялата статия можете да прочетете тук