Има изкривяване на свободния пазар на ток. Около това мнение се обединиха енергийните експерти в „Денят започва“ Атанас Тасев и Константин Стаменов. Хлябът и млякото, обаче няма да поскъпнат заради голямата конкуренция, прогнозира Стаменов. Най-засегнати след скока на цената на тока за бизнеса са енергоинтензивните производства, но и малките производства като машиностроене и лека промишленостСпоред Константин Стаменов проблемът се дължи на това, че няма достатъчно конкуренция от страна на производството на електроенергията.
Константин Стаменов, председател на Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори: След като няма достатъчно конкуренция естествено, че могат да се получат изкривявания. Пазарът не е подреден, не е достатъчно либерализиран, не достатъчно ликвиден, не е достатъчно контролиран. Миналата година имаше сделки за 100 млн. лева в рамките на 17 секунди при непазарни цени. И се оказа, че няма механизъм, по който да бъдат санкционирани участниците в тези сделки.
Според Стаменов трябва да се подреди пазара, да се довършат реформите, трябва да има прогнозируемост. Не може цялата икономика да зависи от един пазар, който не е подреден и не е прозрачен.
Според енергийния експерт проф. Атанас Тасев начинът да се спрат спекулациите е да се въведе динамичен модел на електроенергийния пазар.
Атанас Тасев – енергиен експерт: В момента, в който се въведе динамичния модел – тоест всички да излязат на пазара. Тогава 32 милиарда киловатчаса ще излязат на пазара. Разликата на преференциалната енергетика ще се покрива по един динамичен модел, който все още не е установен. Тогава вече ще има истинска конкуренция по отношение на доставчиците на енергия.
Гледайте целия разговор във видеото
bnt