След пускането в експлоатация на морския участък от газопровода „Турски поток“ , „Газпром“ ще прекрати доставките на газ за Турция през Румъния и България. Това става ясно от публикуваното днес междуправителствено споразумение между Русия и Турция, съобщава руския в. „Ведомости“.
Трябва да се отбележи, че това не е изненада за България. Българските власти отдавна са наясно с последствията от „Турски поток“. Остава неясна единствено българската позиция по отношение на компенсациите в случай на предварително прекратяване на договора за транзит на руски газ през България. В допълнение към публикацията на руското издание трябва да се уточни, че в междуправителственото споразумение за „Турски поток“ се прави и уговорката за бъдещите цени на газа за турската страна, което разбира се оставаме за разгадаване от руски и турски експерти.
„Страните изхождат от това, че газа от Русия, който се доставя за Турската република на границата на Турската република с република България, от датата на пускането в експлоатация на морския участък 1 (първата тръба от „Турски поток“) ще се доставя по морския участък 1“, се казва в документа.
При пускането в експлоатация на морския участък от газопровода „Турски поток“ в края на 2019 г. в договорите за доставка на газ от Русия за Турция през територията на България трябва да бъдат направени промени при входните точки и техническите условия, се казва в междуправителственото споразумение. Отбелязва се също така, че измененията няма да повлияят върху търговските условия на договорите за доставка на газ.
Русия транспортира природен газ за Турция по газопровода „Син поток“ и Трансбалканския газопровод през Украйна, Молдова, Румъния и България. Това означава, че доставката на газ за Турция през Трансбалканския газопровод ще бъдат прекратени при пускането в експлоатация на „Турски поток“.
По Трансбалканския газопровод се доставя природен газ от турската държавна компания Botas и частните турски вносители на газ. Частните турски вносители купуват от „Газпром“ около 10 млрд. куб м газ годишно. Общо Русия доставя на Турция 24,7 млрд. куб м природен газ.
Както вече отбелязахме, за България прекъсването на руския газов транзит не е изненада. Очакването за този ход на „Газпром“ е отдавна, всъщност от момента на обявяването на проекта за „Турски поток“. Въпросът е дали и как страната ни е договорила компенсации по договора за транзит на руски газ през България, който изтича през 2022 г. Сега българската страна печели от транзитните такси и следва да изчисли какви претенции може да предяви при и в случай на предсрочно прекратяване на договора за транзит на руски газ през България.
С оглед на последните събития около антимонополното разследване на „Газпром“ от страна на Европейската комисия и искането от страна на еврокомисарите за предварително разглеждане на бъдещи договори по междуправителствени енергийни споразумения с трети страни, България все още има козове, от които може да се възползва. Разменна монета дори може да са бъдещите претенции на руската страна срещу „Южен поток“, вместо иначе коментираното и очаквано увеличение на цената на руския газ за България с над 20 на стоq но това е само малка част. Възможностите са много повече, ако има кой да ги договори.
3E news
Цялата статия можете да прочетете тук