Работодатели искат замразяване на тарифите до края на годината, правителството обеща да ореже разходите в държавната енергетика с 10% за три годиниПравителството и работодателските организации притиснаха независимия енергиен регулатор да ревизира планираното поскъпване на тока за индустрията. Против такава намеса в ценообразуването вече се обявиха депутати от основни парламентарни сили, както и браншови организации, като едните и другите са разделени в мненията си. Позицията на кабинета бе предизвестена, след като премиерът Бойко Борисов още в петък съобщи, че ще се солидаризира с готвените от бизнеса едночасови протести. Борисов свика извънредно съвещание в неделя с работодателските организации. След приключването му вицепремиерът Томислав Дончев обяви: „Без претенцията да сме уникални, но за сметка на това мога да бъда категоричен, българското правителството също е против повишаването на цената на електроенергията“.
В същото време работодателите представиха мерки за реформиране на енергийния сектор, а председателят на БСК Божидар Данев настоя цените на електроенергията да не се пипат до Нова година и „в рамките на 1 година да се заемем с излекуване на българската енергетика“.
Целта на извънредното съвещание беше да се предотврати решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за 22% ръст на енергията за бизнес клиентите, които са на свободния пазар.
Орязване на разходите в държавната енергетика с 10% и поредна проверка на ВЕИ-та
Тарифният дефицит на Българския енергиен холдниг (БЕХ) вече достига 4 милиарда лева и ако не се вземат мерки, ще продължи да се увеличава, каза Дончев като добави, че в подобна ситуация са и други държави в ЕС.
Всъщност опциите за излизане от ситуацията не са много – или намаляване на разходите за производство на енергията, или ограничаване на цените за някои видове производства, каза Томислав Дончев.
Заедно с енергийния министър Теменужка Петкова той обяви ангажимента на правителството да намали разходите в държавната енергетика с 10% за всяка от следващите три години.
Можем да ползваме и европейския опит и да има промени в данъчната ставка, както е в Португалия и Италия, добави вицепремиерът.
Наредбата, с която големите фирми да получат облекчения в цената на тока, вече се обсъжда и може да се направят промени така, че да се разшири обхватът на облекченията, каза Петкова.
До две седмици правителството ще получи докладите на Агенцията за държавна финансова инспекция за енергийните предприятия. Целта е да се проверят реално извършените разходи и инвестиции най-вече от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), за да се прецени дали определената цена на произвежданата електроенергия е адекватна, заявиха Дончев и Петкова.
Парламентът да потърси отговорност на КЕВР
Вицепремиерът призова експертите на ЕК да приключат по-скоро проверката дали има свръхподпомагане от страна на държавата към производителите на ВЕИ.
Ако някой има основание да търси отговорност от КЕВР, то това е българският парламент, каза Дончев и призова Народното събрание (НС) „да организира дискусия в пленарна зала с КЕВР, където всички политически сили да имат възможност да се запознаят с причините за доклада от комисията, с данни от анализи и да бъде коментирано направеното предложение от КЕВР“ за новите цени на електроенергията от 1 юли.
Досега парламентът отхвърляше отправения още преди десет дни призив на премиера Борисов за изслушване на КЕВР и отлагане на новите цени с един месец.
Председателят на парламентарната комисия по енергетика Делян Добрев (ГЕРБ), Мартин Димитров от Реформаторския блок (РБ), както и други депутати, се обявиха против подобен ход, като отхвърлиха мотивите на бизнеса за „шоково“ поскъпване на тока. Таско Ерменков от БСП също бе против намеса на парламента в ценообразуването, още повече, че Борисов и ГЕРБ проглушиха ушите на всички как с новия закон и избор на КЕВР регулаторът вече е независим.
Дончев към НС: Не подхранвайте съмнения, че имате интереси във ВЕИ сектора
В стремежа си да убеди депутатите да се занимаят с цените на тока, вицепремиерът Дончев индиректно намекна за личните интереси на политици от различни партии във ВЕИ -сектора.
Той призова „всички, които вземат решения и предстои да вземат такива, с действията си да не подхранват съмненията, които битуват в голяма чат от българското общество, че политици имат интереси в енергийния сектор и по-специално производството на енергия от възбновяеми източници и за това търсят най-лесните решения“.
Томислав Дончев призова КЕВР да не взима прибързано решение, особено под натиск. В същото време посочи, че най-лесно било „когато има свръхподпомагане, с разходите да бъде товарен потребителят“.
Той визира добавката „задължение към обществото“, с която се покриват цените на скъпата енергия: разходите за въглищните централи „Ей И Ес Гълъбово“ и „КонтурГлобал Мариа-изток 3“, тази от ВЕИ и част от производство на топлофикации и заводски централи.
Досега за свободния пазар тази компонента беше 18.93 лв./мВтч без ДДС, докато за бита излизаше над 50 лв., макар и скрита в крайната цена за потребителите. КЕВР предложи надбавката да се увеличи до 40.21 лв., което, заедно с повишението на мрежовите такси, ще доведе до ръст с 22% за цените на тока на свободния пазар.
„Ако има различни виждания, по какъв друг начин от предложения и в каква посока трябва да се балансира енергетиката, нека парламентарните сили предложат и консултират това с регулатора. Ние като най-голямата партия също ще се възползваме от тази възможност“, каза още Томислав Дончев след съвещанието в неделя и добави „През последния месец получихме изключително детайлно ключови други мерки“.
„Ние сме против да бъде вземано прибързано решение, особено решение под натиск. Нека държавните органи, които имат преки отговорности, на първо място регулаторът“, продължи той.
Позицията на работодателските организации раздели членовете им
Създалата се ситуация е кризисен тест, който ще покаже доколко независима е КЕВР и доколко институциите, които по закон й гарантират независимост, реално дават възможност на регулатора да действа като такъв.
Действията на работодателските организации предизвикаха ответни реакции на несъгласие от страна на техни членове. Комитетът за енергетика и минерални ресурси към Американската търговска камара (AmCham) подкрепя правителството и КЕВР, които в последните месеци предприеха редица важни стъпки с цел реформиране на българския енергиен сектор, съобщиха от камарата в неделя, малко преди съвещанието в МС. От там посочват, че осигуряването и запазването на независимостта на КЕВР, който приема решения за финансовото стабилизиране на сектора и на обществения доставчик, е правилният път към модерен либерализиран енергиен пазар.
Със сходна позиция излезе преди ден и Българската минно-геоложка камара, която обединява 100 дружества и организации в областта на добива на подземни богатства, формиращи около 5% от БВП. Камарата членува и в КРИБ, и в БСК, чиито ръководители предприеха обединената атака срещу енергийния регулатор и ресорното министерство.
Работодателите трудно удържали ексцесии като блокиране на магистрали
Предлаганото от КЕВР увеличение на електроенергията за бизнеса реално ще е 13-20%, а не както КЕВР се опита да заблуди от 1-2%, заявиха в неделя на обща пресконференция
Васил Велев от Асоциация на индустриалния капитал в България, Божидар Данев – Българска стопанска камара, Цветан Симеонов – Българска търговско-промишлена палата, Евгени Иванов – Конфедерация на работодателите и индустриалците в България, Константин Стаменов – Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК).
Те твърдят, че поскъпването на тока е за сметка на бизнеса и затова се е стигнало до решението от 26 юни да започне протест като всеки ден предприятия спират работа за по час.
В българската енергетика има още много резерви – много т.нар. неефективности, има вредно управление, много кражби, неспазване на закона. Ние можем да посочим тези резерви. Ние сме в състояние да излъчим екипи, които да го направят, каза Васил Велев.
Над 5000 предприятия са в системен риск, ако бъде повишена цената на тока, предупреди той.
Бизнесът не може да поеме поскъпването – брашненият чувал не може да бъде изтупван повече, каза председателят на АИКБ.
„Освен че не могат да го понесат, то не се и налага, ако се предприемат нужните реформи и ние посочихме няколко пера, по които могат да се спестят много по-големи суми от тези, които се търсят, за да се компенсира дупката в НЕК. Просто трябва да се спре разхищението, кражбите, злоупотребите в системата на енергетиката. Координацията между нас се извършва за 26-ти. Предприятията ще спрат работа за един час – между 11 и 12 часа. Ние трудно удържаме предприятията, за да не прибегнат и към по-големи ексцесии като затваряне на магистрали и преграждане на линии, макар че вече има такива, които са планирани шествия по централните улици на съответните градове“, заяви Велев.
Предложенията на бизнеса
Работодателските организации представиха своите очаквания от управляващите за ограничаване на дефицита в сектора, в това число и в НЕК, без да се увеличават цените на тока. Те настояват за компетентно и некрадливо управление на дружествата с държавна собственост, за промени в дълбочина, в т.ч. необходимост и ефективност от съществуващата работна сила, некорумпирано управление на доставките на услуги, материали, дълготрайни материални активи, постоянен мониторинг над производствените процеси с цел оптимизация, мониторинг над експортната реализация – преимуществено през държавния търговец, ограничаване на „загубите“ в мрежата.
Бизнесът иска и мониторинг над продажбите на балансираща енергия.
Предлага се също разумно ограничаване на количеството скъпа енергия, като се визират ВЕИ, заводски централи, топлофикационни дружества, дългосрочните договори за изкупуване на електроенергия.
Друго предложение е да се приеме подходящ контролен обществен механизъм над процесите в сектора – например орган към Народното събрание със състав между 5 и 9 души при съотношение поне две трети в полза на плащащите за случващото се в сектора – потребяващата индустрия.
Настоява се и за утвърждаване на Наредбата за подпомагане на засегнатите индустрии, разработена в съответствие с Насоките на ЕК. С Наредбата „електроуязвимите индустрии“ трябва да получат намаление на текущата цена, а не по-малко увеличение. Представителите на бизнес съюзите искат провеждане на държавни целеви политики за подпомагане на бедните и социално слабите с енергийни ваучери, а не чрез национални субсидии. По техни разчети сумарният нетен ефект от всички мерки за ограничаване на разхищенията и кражбите е от 570 млн. лв. до 1 млрд.лв. годишно
Работодателските организации заявиха, че населението не е плащало добавка за обществото 50 лв., то не е плащало нищо. Обратното се твърдяло, за да се настройват гражданите срещу бизнеса и да се внушава, че трябва да се модернизира бизнесът, а не енергетиката. Има опити да се противопостави едрият бизнес на дребния, обществото на бизнеса, каза Велев.
Цветан Симеонов подчерта, че за малките и средни предприятия не се е предвиждала никаква грижа, когато се е подготвяли новите тарифи за тока. Продължава да се субсидира електричеството за гражданите, за сметка на фирмите, посочи той.
Представителят на индустриалните енергийни консуматори Константин Стаменов заяви, че съотношението на цени на едро към на дребно е 1/1.7, т.е. няма и два пъти. А в доклад на ЕК за цените в ЕС това съотношение е от 2.5 до 4 пъти. Ние не искаме да заставаме срещу населението, ние искаме пътна карта със стъпки как ще се излезе от тази ситуация. След като имаме свръхпроизводство на електроенергия, няма как да се видят преференциите, заяви той и посочи, че износът също може да е резерв. БДЖ казаха, че за тях поскъпването на тока ще им струва 10 млн. лв. Те ще бъдат взети от нас или от бюджета, естествено, от бизнеса ще ги вземат по-лесно. Тази компонента „задължение към обществото“ е най-скъпа у нас, заключи Стаменов.
Според Божидар Данев от БСК енергийният сектор е смъртоносно болен и иска да го прехвърли на бизнеса. Според него една от причините са стратегически погрешните решения от закупуването на Марица 1 и Марица 3, от ВЕИ-тата, цените от „Козлодуй“ и „Цанков камък“. Непрофесионалното ръководене на сектора също е причина, довела до заболяването в сектора, каза Данев.
„Горещият картоф“ отива при депутатите
Оттук нататък „горещият картоф“ с цените на тока се прехвърля в парламента. Драмата там обещава да е плъномащабна, тъй като освен познатите взаимни обвинения между бивши и настоящия управляващи „кой е виновен“ за батака в енергетиката, има открит фронт и в самата управляваща коалиция. Популисткият ултиматум на Патриотичния фронт за административно удържане на скока на цените на тока досега не срещаше подкрепа от страна на ГЕРБ и РБ, но най-вероятно партията на Борисов ще бъде заставена да ревизира позицията си. В самия РБ се откри поредна пробойна, след като вицепремиерът Меглена Кунева декларира в неделя, че нейната партия ДБГ не приема предложеното увеличение на цената на тока и ще поиска изслушване в парламента на председателя на КЕВР.
БФИЕК
Цялата статия можете да прочетете тук