„Механизмът на компенсации, който вчера всички подкрепиха в бюджетната комисия, е изключително важен за нормалното функциониране на икономиката.“, заяви в предаването на БНР „Преди всички“ г-н Константин Стаменов, председател на УС на БФИЕК.
Г-н Стаменов поясни и самия компенсаторен механизъм: „Това са парите, които ние плащаме на електропроизводителите – всички 633 хил. небитови потребители, които са на свободния пазар на електроенергия. Това са различни съсловия, които плащат стопански ток. Това са парите, които плащаме на изкривения електроенергиен пазар. Този пазар не функционира нормално. В момента ние се намираме в преход, в който електроенергетиката трябва да бъде декарбонизирана, което се случва благодарение на ВЕИ. Те работят 1000-2000-3000 часа годишно и остава дефицит на електроенергия около 5000-6000 часа годишно. Този дефицит в момента в България се запълва от въглищните централи. Те, за да функционират в тези месеци, когато спасяват електроенергийната система, трябва да получат цена от порядъка на 300 лв. Когато получат 300 лв., се формира печалба за всички електропроизводители. Ако погледнете картата на Европа, има държави, в които цената на електроенергията е 30 – 5 -10 евро, при нас е от 150 евро нагоре. Така се формират т.нар. свръхпечалби. Част от тях се връщат на нас от тези пари, които ние сме платили на електропроизводителите. Поради изкривен пазар, те се връщат към нас. Все още чакаме Европа да адресира този проблем и да намери начин да го изправи, за да функционира нормално и ние да имаме конкурентна цена“.
Цялото интервю с г-н Стаменов можете да чуете тук. Г-н Стаменов взе участие и в предаването „Референдум“ на БНТ, което може да проследите тук.