Запасите от въглища са възстановени, а язовирите – пълни 56%Износът на електроенергия от България ще бъде възстановен. Заповедта на министъра на енергетиката Николай Павлов ще влезе в сила на 9 февруари, с което забраната наложена на 13 януари ще бъде отменена. Информацията за решението на министерството беше разпространена във вторник вечерта.
Причина забраната за износ, която продължи 25 дни да бъде отменена е, че резервите на електроенергийната система са възстановени и ще могат да поемат по-високото потребление заради очакваното застудяване.
По рано през деня от министерството на енергетиката казаха за „Капитал“, че критичното ниво на запасите от въглища във всички централи е преодоляно още през миналата седмица. Язовирите, на които се разчита, за да може водните централи да произвеждат ток, са пълни 56%, пък съобщиха от Министерството на околната среда и водите. От Електроенергийния системен оператор (ЕСО) коментираха също, че състоянието на енергийната система е стабилно, а студеният резерв (мощности, които се ползват при недостиг) е бил използван за последно на 2 февруари. В същото време от ЕСО не прогнозират в следващите дни максималното натоварване на системата да надхвърли 7 хил. мегаватчаса. За сравнение – пиковите стойности през януари бяха около 7700 мегаватчаса.
Заради продължилата 25 дни забрана за износа на ток от Главна дирекция „Конкуренция“ на ЕК са започнали да събират информация от търговците износители за претърпените от тях загуби, коментираха техни представители. От самата дирекция отказаха коментар, а от Министерството на енергетиката твърдят, че официална проверка няма. Оттам допълват, че в момента подготвят доклад за зимната обстановка в региона и предприетите мерки за справяне с метеорологичните условия, който ще бъде представен в Брюксел на 14 февруари заедно с тези на Гърция, Италия, Испания и Румъния.
Кой губи и кой печели
В понеделник от Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК), които обединяват най-големите индустриални заводи в страната, изпратиха отворено писмо, с което настояха забраната за износ на електроенергията да остане заради очакваното застудяване. Според тях само по този начин може да се гарантира сигурността на системата, тъй като в страната няма други работещи механизми. В същото време големите търговци – износители на енергия, които търпят огромни загуби заради спирането на износа, виждат нещата по друг начин. Според техен представител индустрията има интерес от запазване на забраната, тъй като заради излишъка на енергия в страната цената на енергийната борса е два пъти по-евтина от пазарните цени в региона. Освен това България е единствената страна, в която износът на електроенергия беше спрян, като се изключи Гърция, където забраната беше два дни.
Борсова „независимост“
Тъй като вече няма риск от недостиг за потреблението на енергия, на 2 февруари бяха премахнати ограниченията на борсата на нея да се продават определените от ЕК количества. Така цената само за ден се понижи с 35%. Същия ефект, но в обратна посока, беше постигнат месец по-рано, когато част от количествата енергия на борсата бяха отклонени към битовите потребители. Тогава цената се покачи с 45% само за ден, което пък предизвика сериозни загуби за фирмите, търгуващи на борсата. Тогава бившият министър на енергетиката Теменужка Петкова посочи, че те ще бъдат компенсирани за тези загуби на по-късен етап. Едва ли обаче това щеше да се наложи, ако имаше достатъчно механизми, за да може пазарът да се саморегулира, което се посочва и от БФИЕК.
BFIEC
Цялата статия можете да прочетете тук