Преструктурирането на сектора трябва да е първата задача на новото правителство според металургичната компанияЗле организираният енергиен пазар е основният проблем за индустрията в България и това е едно от първите неща, които новото правителство трябва да разреши. Най-важно е формирането на цената на зелената енергия да стане прозрачно, като за целта бъде създаден специален фонд. Това каза изпълнителният директор на „Аурубис България“ Никола Треан на среща с журналисти в Деня на отворените врати в металургичното предприятие. Компанията е най-големият износител и втора по приходи в страната според класацията „К 100“ на „Капитал“ за 2011 г. Несигурната политическа обстановка не влияе пряко на бизнеса, стига администрацията да работи, добави той.
Безсмислена игра на пинг-понг
Решението на проблема с високите цени на електроенергията не е в това те да се поемат от бизнеса или домакинствата. „Прехвърлянето на енергийните разходи от потребителите на индустрията и обратно е игра на пинг-понг, която е крайно време да престане“, посочи Треан. Според него енергийният сектор в България трябва да бъде преструктуриран и има много неща, които могат да се подобрят. „Не можем да се съгласим – нито ние, нито хората, че евтината енергия отива при съседите, а скъпата се продава тук, това въобще не е нормално“, категоричен беше той.
Основната трудност за големите индустриални потребители идва от разходите за зелена и кафява енергия, които формират половината от сметките за ток. По думите на Треан зелената енергия в България е по-скъпа от тази в други европейски държави, което се дължи главно на таксата за присъединяване, която нарасна със 100% миналото тримесечие. Главният проблем при зелената енергия обаче е непрозрачното формиране на цената. „Ние не сме против зелената енергия, просто искаме да плащаме точната цена“, каза Треан.
Фонд „зелена енергия“
От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори, в която членува и „Аурубис България“, настояват да се създаде фонд, който да се занимава само със зелената енергия и да бъде напълно прозрачен. Идеята за първи път беше предложена от „ЕВН България“. Още през януари регионалният мениджър на дружеството Йорг Золфелнер коментира, че за да се избегне ново поскъпване на електроенергията от 1 юли, след като през 2012 г. цената скочи с 13%, трябва да се направи фонд за компенсиране на разходите, в който да се събират приходите от зелената добавка, която плащат потребителите, и половината от приходите от продажбата на въглеродните емисии. Каквото и решение да вземе бъдещото правителството обаче, това трябва да стане преди 1 юли. В противен случай след тази дата токът ще поскъпне с поне 4%, прогнозира тогава Золфелнер.
Цените на електроенергията за големите индустриални потребители, включително таксите за присъединяване, в България са по-високи от тези в Германия, Франция или САЩ – над 50 евро за мегаватчас. Това показва сравнението между 16 държави, направено от KPMG и включено в отчета на германската група Aurubis, която е собственик на завода в Пирдоп, за финансовата 2011/2012 г. Скъпият ток е проблем за металургичните предприятия, тъй като те продават продукцията си на борсови цени и не могат да прехвърлят тези допълнителни разходи върху потребителите. Това намалява конкурентоспособността им спрямо производителите в държави, където електроенергията е по-евтина.
Важна е администрацията
Нестабилното парламентарно мнозинство и неяснотите около това какво ще бъде новото правителство и колко време ще оцелее не се отразяват пряко на бизнеса, но създават несигурност у гражданите, стана ясно от изказването на Треан. „Това, което виждам по телевизията, не предвещава светло бъдеще за хората“, посочи той. От гледна точка на бизнеса обаче по-важно е не толкова съставянето на ново правителство, колкото администрацията да работи. От това зависи изпълнението на редица процедури и издаването на важни документи за компаниите, като например разрешителните за инвестиционни проекти.
в. Капитал
Цялата статия можете да прочетете тук