Месец преди въвеждането им „Булгартрансгаз“ ще изчислява какъв ще е ефектът върху пазараПет години след започването на процедурата, с която трябваше да се определи новият модел за изчисление на цените за пренос и достъп до газопреносната система, държавните компании „Булгартрансгаз“ и „Булгаргаз“ ще направят анализ за това как новите тарифи ще се отразят на различните групи потребители. Изчисленията трябва да са готови до 5 септември и представени на всички заинтересовани страни. Това стана ясно след среща между енергийния министър Теменужка Петкова, енергийния регулатор, „Булгартрансгаз“ и търговеца „Булгаргаз“, която се проведе късно в сряда.
Новата тарифна система засяга начина на определяне на цените за достъп и пренос до газопреносната система на страната. В момента потребителите плащат 19.71 лв. за 1000 куб. метра на 100 км, като тази цена не е променяна от 2005 г. Новият модел предвижда да се въведат отделни тарифи за различните входно-изходни точки за внос и износ на газ спрямо периода на закупуване на капацитет – годишен или месечен.
Тяхното въвеждане от 1 октомври обаче породи недоволството на големите енергийни консуматори. В началото на седмицата от Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) изпратиха отворено писмо до министър Петкова и „Булгатрансгаз“, в което заявяват, че според техни изчисления цената за пренос ще поскъпне с до 60% за различните потребители . В него също така се настоява да бъде направен анализ за ефекта върху пазара на новия ценови модел, както и да има тестов период преди реалното му въвеждане. От своя страна Петкова коментира след заседанието на правителството, че независимо от увеличението на цените за пренос и достъп отражението върху крайната цена на газа ще бъде едва 2%. От думите й също така стана ясно, че вероятно няма да има отлагане на новите тарифи за пренос и достъп, тъй като това е изискване на Европейската комисия, което страната ни трябва да изпълни.
Председателят на КЕВР Иван Иванов заяви за „Капитал“, че не вижда смисъл за въвеждане на 6-месечен тестов период, тъй като и сега бизнесът може да изчисли колко точно ще трябва да плаща по новите тарифи спрямо потреблението си за преходните шест месеца. „България очаква решението по наказателната процедура за газовия пазар, която може да доведе до санкция за страната от 300 млн. евро, и затова е важно да се даде сигнал, че европейските норми се изпълняват“, посочи той.
По думите му въвеждането на новите тарифи е удачно да стане от 1 октомври, когато се очаква цената на природния газ да поевтинее с 6%, защото така потребителите няма да усетят поскъпването на таксите за достъп и пренос, чийто ефект върху крайната цена е около 2%.
Допълнителен аргумент срещу отлагането е, че това ще доведе до натрупване на недвовзет приход от „Булгартрансгаз“, което ще доведе до още по-голямо поскъпване на тарифите през следващата година.
От своя страна заместник изпълнителният директор на газоразпределителната компания „Овергаз“ Светослав Иванов коментира, че няма логика „Булгартрансгаз“ да внася 5% вноска във фонд сигурност на електроенергийната система. „Защо с пари от газовия бизнес да се подпомага електроенергийният“, попита той.
Причина за напрежението
Една от основните причини за създаденото напрежение в последната седмица освен явния финансов ефект за големите потребителите е липсата на комуникация между институциите и бизнеса. От БФИЕК коментираха пред „Капитал“, че между тях и министерството все още не е провеждана среща и темата дори е била избягвана. На същото мнение е и заместник изпълнителният директор на „Овергаз“ Светослав Иванов, според когото в последните години големите консуматори на газ многократно са заявявали позицията си, че новият тарифен модел не е подходящ за нашия пазар, но никой не им е обърнал внимание.
Така на практика техните становища не са били отчетени в проведените две обществени обсъждания в енергийния регулатор преди одобряването на модела.
От стенограмата на закритото заседание за одобрение на методиката от КЕВР през 2016 г. обаче се вижда, че „Булгартрансгаз“ е предоставила на комисията прогнозни цени от въвеждането на новия тарифен модел и според тях не се очаква сериозно увеличение.
Затова е странно, че тези прогнози не са били обсъдени с бизнеса още тогава, за да може да не се стига до това напрежение в последния момент. Вместо това газовият оператор публикува индикативните стойности едва в началото на август тази година, а не през декември според изискванията, коментираха от БФИЕК. От „Булгартрансгаз“ обаче не бяха открити за коментар на какво се дължи това забавяне.
Защо бизнесът е против новия модел
Една от причините големите консуматори да не желаят въвеждането на новия модел (освен финансовия ефект – бел. ред.) е, че той е приложим за пазари, на които има голямо търсене на капацитет и малко предлагане, смята Светослав Иванов. Това обаче не е случаят с България, тъй като свободният капацитет на мрежата е 60%. По думите му новите тарифи са дискриминационни, тъй като те не се отнасят за транзита на газ, а само за този, пренасян на територията на страната. Освен това тарифите за внос от Гърция са с 35% по-високи от тези на румънската граница, което ще създаде нова бариера за доставки от южната ни съседка. От БФИЕК пък коментираха, че според изчисления на техни членове при по-малките потребители, които купуват газ на месечна база, може да има поскъпване на тарифите и до 150%.
Иван Иванов защити модела и обясни, че той не е бил избран от „Булгартрансгаз“, а от консултанта „Кема консултинг“. Германската компания беше избрана през 2013 г. с обществена поръчка да разработи новата тарифна система срещу сумата от 295 хил. евро без ДДС.
capital.bg
Цялата статия можете да прочетете тук