Енергийният сектор поиска вето, миньорите от „Мини Марица-изток“ са готови за протестНапрежението в енергийния сектор расте, след като част от ЕРП-тата разкритикуваха новия модел за ценообразуване, а миньорите отново заплашиха с протести. От Федерацията на индустриалните енергийни консуматори, заедно с още 2 организации, директно поискаха президентът да наложи вето на подготвяните промени – в Закона за енергетиката и в Закона за енергията от ВЕИ.
„На българските домакинства се подхвърля 5% намаление на цената на електроенергията за бита. Цели се отпушване на износа на евтината електроенергия от АЕЦ „Козлодуй“, прехвърляне на тежестта на т.нар. цветни добавки от преноса към индустрията и осигуряване държавно гарантирани приходи на инвеститорите в зелена енергия“, пише в позицията. В нея се посочва, че дългосрочните последици са дългосрочно разрушителни както за АЕЦ „Козлодуй“, така и за операторите на мрежите, за топлофикациите и за качеството на енергоснабдяването. „Българската базова индустрия не е в състояние нито да приеме, нито да понесе този ценови удар“, се посочва в писмото.
Ценовият модел нажежи ситуацията още миналия петък, когато част от големите организации в сектора обявиха, че мнението им по него не е потърсено и промените в двата основни закона – за енергетиката и за енергията от ВЕИ, са минали на първо четене без дебат.
Според председателя на УС на ЕВН Йорг Золфелнер желанието за промени е положителен знак, но липсата на обществено обсъждане и оценка на въздействието е „изключително тревожна тенденция“. В свое становище до икономическата комисия в парламента той посочва, че скоростното приемане на промените създава рискове. В становището се поставят и някои въпроси като този какво ще се случи с НЕК при наличието на признат и от ДКЕВР, и от икономическото министерство дефицит от 1.5 млрд. лв., както и как ще се покрие той чрез подготвяното намаление на цените с още 5% от 1 юли.
Пред „Сега“ от „Енерго-Про“ обясниха, че все още не са внесли своето становище в комисията. Обяснението е, че бъдещият модел не е представен, тъй като не е известна най-съществената част от него – ясни числа и изчисления. „Без тази конкретна информация не бихме могли да оценим какво ще бъде отражението на бъдещия ценови модел върху енергийната система и в частност върху нашето дружество“, отбелязаха от дружеството и настояха за дискусия върху всеки детайл от предложенията на ДКЕВР.
От ЧЕЗ „България“ пък предупредиха, че е възможно потребителите на ток от средно напрежение, които са снабдявани от доставчик последна инстанция след 1 юли, да трябва да заплащат цената, определена от НЕК, плюс допълнителна фиксирана надценка за самия доставчик. От тази дата фирмите, които ползват средно напрежение, трябва да излязат на свободния пазар и сами да си избират търговец на ток.
Хаосът в енергетиката е на път да изкара на улицата и работещите в мините, които са готови за протест, стана ясно от думите на шефа на федерацията на независимите синдикати на миньорите Валентин Вълчев. Миньорите дадоха срок на кабинета „Орешарски“ до петък да реши някои от най-неотложните проблеми в енергетиката. Близо 1300 души от работещите в „Мини Марица-изток“ са пуснати в платен отпуск заради липсата на работа. „Ситуацията там продължава да е взривоопасна“, предупреди Вълчев. „Намалението на цената на тока с 5% също няма да помогне за трайно разрешаване на кризата“, каза Вълчев, цитиран от Дарик радио.
СИНЬО ГОРИВО
Газът ще поевтинее с 0.15% от началото на следващия месец и най-вероятно ще запази цената си до края на годината. Това стана ясно на вчерашното десетминутно обществено обсъждане за цената на синьото гориво в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Окончателното решение за поевтиняването на газа ще бъде взето в петък. По този начин от 1 юли цената на горивото без акциз и ДДС ще се понижи с около 1 лв. и ще достигне 630 лв.
ДЕЖАВЮ
Промените в енергийните закони изненадващо бяха разгледани на заседание на изпълнителното бюро на БСП вчера. Макар те вече да се обсъждат в пленарната зала, червената партия е решила все пак да минат за одобрение и през централата на „Позитано“ 20. Един от вносителите на промените – Явор Куюмджиев, обясни, че това се налагало заради февруарските протести, които довели до оставката на кабинета „Борисов“. Бюрото е „взело решение за ускорено приемане на промените в Народното събрание“.
Румяна Гочева
Цялата статия можете да прочетете тук